Mozgásfejlesztés
Gyermekeink sajnos mozgásszegény életmódot folytatnak, nagyon keveset mozognak, a kinti játékok háttérbe szorulnak, pedig rendkívül fontosak lennének az idegrendszer fejlődéséhez. A kevés mozgás hozzájárulhat a tanulási nehézségek, magatartási nehézségek kialakulásához. A tanulás és magatartásproblémák kiegészítő kezelésére célzott mozgásfejlesztést javaslunk, melyek segítik a gyermekek fejlődését, valamint a másodlagos tünetek kialakulásának megakadályozását.
A Sz-Sz-B Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Nyíregyházi Tagintézményében a fejlesztő pedagógiai foglalkozások, illetve a korai fejlesztés kiegészítőjeként a következő mozgásterápiás lehetőségek találhatóak meg:
- Konduktív pedagógia
- Szenzoros integrációs terápia (SZIT)
- Tervezett Szenzomotors Tréning (TSMT)
- Kulcsár Mihályné: A tanulás öröm is lehet- Komplex mozgásfejlesztő terápia
- Alapozó terápia 2020 szeptemberétől nem érhető el.
A mozgásterápiák célja:
- az idegrendszer összehangolt működésének kialakítása, mely segíti a hatékonyabb viselkedés-szabályozást és sikeresebb teljesítmény elérését a következőkkel:
- a koordinált mozgás szervezés
- a kóros reflexek leépítése
- a tanuláshoz szükséges bázisfunkciók kialakítása, megerősítése
- specifikus ingerek által a terápiás hatékonyság fokozása
- elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű vizuális, akusztikus, taktilis és vesztibuláris ingerek nyújtása
A mozgásterápia hatása más területekre:
- A mozgás segíti a gyermeket az érés során, az idegrendszerre ható impulzusok segítségével.
- Segíti a harmonikus, összerendezett mozgások kialakulását, ami óvodáskorban a kézügyességre, iskoláskorban az írás külalakjára is hat a finommozgás és a mozgáskoordináció megfelelőbb működése által.
- A mozgás és az értelmi fejlődés egymással összefüggenek, a mozgásfejlesztés hatására a gyerekek képessé válnak figyelmük összpontosítására, az utasítások megértésére, azok megfelelő sorrendben történő kivitelezésére. Így az értelmi funkciókat is hatékonyan támogatja.
- A mozgásterápián részt vevő gyermekek beszédhibája rövidebb idő alatt rendeződik.
A mozgásterápiát célzott vizsgálat előzi meg. Ennek eredményeként tesznek a szakemberek javaslatot, hogy a gyermek optimális fejlesztéséhez melyik mozgásterápia rendelhető.
A terápiák szeptemberben és októberben kezdődnek, a későbbiekben korlátozott számban tudjuk fogadni a jelentkezőket.