Járási Szakértői Bizottság
A 15/2013. ( II. 26. ) EMMI rendelet alapján fölállított járási szakértői bizottságok munkájával kapcsolatban az alábbi információkat tartjuk fontosnak tudni és továbbadni az érintett gyermekeknek/ tanulóknak, valamint szüleiknek.
1. A vizsgálatokat többnyire az óvoda/iskola kezdeményezi, a Szakértői vélemény iránti kérelem nyomtatványon ( 15/2013. ( II. 26. ) EMMI rendelet).
- A vizsgálat kezdeményezéséhez szükséges a 15/2013. ( II. 26. ) EMMI rendelet 4. sz. melléklete (Adatlap a gyermek 5 éves kori fejlettségéről), ezt a gyermekorvostól kell kikérni
2. A nyomtatvány kitöltésekor fontos:
• a probléma megjelölése,
• a problémával kapcsolatosan a szaktanárok észrevétele (pedagógiai jellemzés)
• a kitöltő ( szaktanár, osztályfőnök ) aláírására,
• a szülő beleegyező aláírása,
• az intézményvezető aláírása, az intézmény pecsétje.
3. Az óvoda/iskola kötelessége a szülő tájékoztatása a vizsgálat indokoltságáról, valamint lehetséges következményeiről.
4. Vizsgálatot a szülő is kezdeményezheti, ebben az esetben javasoljuk az iskola megkeresését. Az együttműködést az intézmény nem tagadhatja meg, egyet nem értés esetén sem. Hasznos/ informatív számunkra az intézmény az egyet nem értése esetén is a pedagógusok véleménye a tanulóról.
5. A szakértői vizsgálat megkezdéséről intézményünk a szülőt értesíti telefonon, vagy levélben.
6. A vizsgálaton való megjelenés kötelező, az igazolatlan távolmaradás hatósági eljárást von maga után.
7. A vizsgálat megkezdése csak a szülő/törvényes gondviselő jelenléte esetén lehetséges. Osztott felügyeleti jog esetén mindkét szülőnek el kell kísérnie a gyermeket. A vizsgálat időtartama alatt kérjük a szülőket, hogy a váróteremben várakozzanak, mivel nem tudunk gyermekfelügyeletet biztosítani a vizsgálat elvégzése után.
8. A szakértői vizsgálatok ( első vizsgálat ) bizonyos esetekben 2-3 alkalommal zajlanak, a kontrollvizsgálatok (felülvizsgálat ) többnyire egyetlen megjelenést igényelnek.
9. Az első megjelenés alkalmával a szülővel való adategyeztetés, az előzmények (anamnézis) felvétele, valamint képességvizsgálat történik a pszichológus kollégák vezetésével. A második megjelenés során a logopédiai/gyógypedagógiai vizsgálatra kerül sor. A szakemberek ezután team-munkában fölállítják a diagnózist és javaslatot tesznek a gyermek/tanuló fejlesztésére, értékelésére és a felülvizsgálat szükségességére vonatkozóan, melyet szakértői véleményben rögzítenek. Szükség esetén, a vizsgálat eredményei alapján, a szakértői vizsgálattól függetlenül, kiegészítő vizsgálatokra kerülhet sor, melyekről a szülőt a vizsgálat végén tájékoztatjuk.
10. A vizsgálat végeztével, annak eredményével kapcsolatban a szülő szóbeli tájékoztatást kap.
11. A szakértői véleményeket tértivevényes levélben postázzuk ki a szülők részére, majd a 15 napos fellebbezési határidő letelte után az intézmények részére, amennyiben a szülő elfogadta a szakértői véleményben foglaltakat.
12. A szakértői vélemény csak a szülő/törvényes gondviselő, vagy nagykorú tanuló elfogadó aláírása mellett válik érvényessé és végrehajthatóvá.
13. Amennyiben a szakértői vizsgálat során a szakemberek erőteljes problémát, tanulási zavart, tanulási akadályozottságot észlelnek, a gyermek/tanuló vizsgálati anyagát a megyei szakértői bizottság felé továbbítják sajátos nevelési igény megállapítása céljából. A továbbküldéshez további orvosi vizsgálatok (neurológia, gyermekpszichiátria) válhatnak szükségessé, melynek elvégzéséhez kérjük a szülők közreműködését. (Magánrendelésen kiadott szakorvosi véleményt sajnos nem tudunk elfogadni.) Továbbküldés esetén a szülő intézményünkben szakértői véleményt nem kap, átmeneti fejlesztési javaslatot teszünk, a korábbi szakértői vélemény tartalma és az aktuális vizsgálat eredménye alapján.
14. A felülvizsgálati kötelezettség számontartása a szülő/törvényes gondviselő és az óvoda/iskola feladata, a felülvizsgálat kezdeményezése szintén. Ezt a tanév végén szükséges megtenni, a következő évben esedékes vizsgálatok listájával. A Szakértői vélemény iránti kérelem kitöltése és szaktanári vélemény mellékelése kötelező, de csupán a vizsgálat kezdetére kérjük megküldeni/ behozni.