Gyógytestnevelés

A gyógytestnevelés speciális testnevelési forma, amely az iskolaorvosi szakvélemény alapján meghatározott elváltozások, valamint prevencióra szoruló gyermekek mozgásterápiával való kezelését szolgálja. Intézményünk feladatellátása 2013 óta egészült ki a gyógytestneveléssel. Kollégáink Nyíregyháza és a hozzánk tartozó telephelyek általános és középiskoláiban szervezik meg a gyógytestnevelési ellátást.

A gyógytestnevelés a célját a prevenció és a rehabilitáció szempontjából határozza meg. Prevenciós célja a testi, fizikai és élettani elváltozások kialakulásának megakadályozása. Rehabilitációs célja a kialakult elváltozások javítására törekvés, a minél teljesebb egészségi állapot visszaállítása a testnevelés és a sport eszközeivel.

A gyógytestnevelés részterületei:

a) A tartó- és mozgatórendszer elváltozásai: fokozott kyphosis, merev hát, lapos hát, scoliosis, M. Scheuermann, pectusexcavatum, pectuscarinatum, Schlatter-Oshgood betegség, pesplanus, X láb, O láb, kradvádli, dongaláb

b) Belgyógyászati elváltozások:asthma, obesitas, egyes anyagcsere- betegségek

c) Kardiológiai rendellenességek: gyermekkori hypertonia, gondozott szívaritmiák, enyhébb fokú billentyű rendellenességek

d) Neurológiai elváltozások és zavarok: spinabifida, vegetatív dystonia, mozgáskoordinációs zavarok

e) Szemészeti elváltozások: nagyfokú myopia, tompalátás, kancsalság

Mind az öt részterületnél fontos, hogy a gyógytestnevelés hatáskörébe a középsúlyos esetek tartoznak. Az enyhébb eseteket a testnevelő tanároknak kell ellátni, a könnyített testnevelés órák keretein belül, míg a súlyosak kórházi kezelésre utaltak. (Gárdos-Mónus 2003.)

"A tanulót, ha egészségügyi állapota indokolja, az iskolaorvosi, szakorvosi szűrővizsgálat alapján könnyített testnevelés- vagy gyógytestnevelés órára kell beosztani. Az orvosi szűrővizsgálatot - kivéve, ha a vizsgálat oka később következik be - május 15-éig kell elvégezni. Az orvos által vizsgált tanulókról az iskolának nyilvántartást kell vezetnie, amelyben fel kell tüntetni a felvételi állapotot és az ellenőrző vizsgálatok eredményeit" /20/2012.(VIII.31.) EMMI rendelet 142. § (1)/.

A folyamatos ellátás biztosításának érdekében az 1. és a 9. évfolyam szűrését az aktuális tanév október 15-éig el kell végezni.

A tanuló, ha a testnevelés órák anyagát egészségi állapota miatt részben, vagy egyáltalán nem tudja elvégezni, akkor az alábbi kategóriákba sorolhatók a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet alapján.

I. Könnyített testnevelés

Kötelező testnevelési óra keretében szervezett könnyített testnevelési óra. Hosszabb betegség után a fizikai állapot leromlása, kismértékű belgyógyászati vagy mozgásszervi elváltozás miatt a testnevelés órák egyes mozgásanyagát a tanuló nem végezheti. Ezeknek az óráknak a megszervezéséért az adott köznevelési intézmény felelős és ellátását a testnevelő tanár végzi.

II. Gyógytestnevelés

A gyermek elváltozása miatt sajátos foglalkozáson kell részt vennie a tanulónak. Megszervezése a pedagógia szakszolgálat feladata és a tanórák ellátását a gyógytestnevelő végzi.

A gyógytestnevelésen belül két kategóriát különböztetünk meg.

II. a. kategória: Ebbe a célcsoportba azok a gyerekek tartoznak, akik korlátozással vehetnek részt az iskolai testnevelési órákon és mellette irányított gyógytestnevelési foglalkozásokon is megjelennek.

II. b. kategória: Az ide sorolt tanulók egészségi állapotuk miatt egyáltalán nem vehetnek részt az iskolai testnevelési foglalkozásokon, csak a gyógytestnevelési órákon. Részvételük a gyógytestnevelés órán kötelező. Az órai munkájuk osztályozásra kerül, mely a testnevelés tantárgy érdemjegyét képezi.

III. Felmentett

Ha a tanuló mozgásszervi, belgyógyászati elváltozása nem teszi lehetővé a gyógytestnevelés órán való részvételt, akkor az a gyerek mentesül mindenféle testnevelés óra alól. Ellátása egészségügyi intézményben történik gyógytorna formájában, szakképzett gyógytornászok által.

A testnevelés kategória megváltoztatásáról az iskolaorvos jogosult dönteni. A gyógytestnevelésre besorolt gyermekek testnevelési alkalmasságának vizsgálatának ismételt vizsgálatát az iskola- egészségügyi hálózat, az aktuális tanév szeptember 1-je és október 15. közötti időszakban végzi el. A kontrollvizsgálatot követően, a javaslatok alapján dönt az iskolaorvos a besorolási kategória megtartásáról vagy megváltoztatásáról. Átsorolás esetén az iskola- egészségügyi szolgálat értesíti az iskola igazgatóját, a gyógytestnevelő tanárt és a szülőt a változásról.

A II. b csoportba sorolt tanulóknál a csoportbeosztás megváltoztatásánál a fokozatosság elvét kell követni. Ez azt jelenti, hogy meg kell vizsgálni az adott gyerek esetében, hogy fizikai képességei lehetővé teszik- e, hogy azonnal teljes óraszámban visszasorolják testnevelés órára, vagy a gyógytestnevelés órák mellett először kevesebb óraszámban vegyen részt a testnevelési órákon.

Amennyiben a gyermek testnevelési besorolásával a szülő vagy nagykorú gyerek esetében, maga a tanuló nem ért egyet, akkor eljárást indíthat 15 napon belül a tanuló intézményének fenntartójánál, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ illetékes Tankerületénél.

Lehetőség szerint a tanulókat saját intézményükben látjuk el, az intézmény által biztosított tornateremben, heti 3-5 órában. Ha a gyógytestnevelésre sorolt gyermekek ellátása nem megoldható saját intézményükben, akkor ellátásukra a pedagógiai szakszolgálat által kijelölt intézményben, összevont csoportban kerül sor. A gyógytestnevelés bármelyik, nem Klebelsberg Intézményfenntartó Központ által fenntartott nevelés-oktatási intézményben is megszervezésre kerülhet. Ebben az esetben a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ erről köznevelési megállapodást köt az intézmény fenntartójával.

"Ha a tanuló szakorvosi javaslat alapján a testnevelés órán is részt vehet, akkor számára is biztosítani kell a mindennapos testnevelésen való részvételt. Ebben az esetben a gyógytestnevelés és testnevelés órákon való részvételnek együttesen kell elérni a heti öt órát. ezek arányára az iskolaorvos tesz javaslatot"20/2012.(VIII.31.) EMMI rendelet 142. § (3)

A gyógytestnevelési órákon részt vevő tanulók létszáma a gyermekek állapotától, fejlesztési céloktól függően 1- 16 fő.


4400 Nyíregyháza, Krúdy köz 4-10. Tel.: (42) 512 - 850
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el